пʼятниця, 27 травня 2016 р.

урок 8 клас

Урок фізики в 8 (7) класіТема: Розв’язування задач з теми: «Робота і енергія»

Мета: Продовжити формувати практичні вміння розв’язувати розрахункові та якісні задачі з теми «Робота та енергія»
Обладнання: таблички з класифікацією задач.

Хід уроку

Організація класу.
Слово вчителя: Спробуйте згадати відчуття польоту, нехай ваше тіло зазвучить мелодією – і успіх вам забезпечений! Ніколи не втрачайте надії. Закрийте очі і повторюйте разом зі мною:
-       Є те, що я вмію робити краще за інших.
-       Успіх – мій природний стан.
-       Я процвітаю
-       Я – успішна людина
-       Мені вдається все, за що я беруся.
    Сподіваюсь, що на сьогоднішньому уроці вас чекає успіх.

Актуалізація опорних знань
Фізичний диктант (презентація)
1.     Позначення і одиниці вимірювання роботи.
2.     Формула для визначення роботи.
3.     Позначення і одиниці вимірювання потужності.
4.     Формула для визначення потужності.
5.     Позначення і одиниці вимірювання енергії.
6.     Формула для визначення кінетичної енергії.
7.     Формула для визначення потенціальної енергії піднятого тіла.
8.     Формула для визначення потенціальної енергії пружно-деформованого тіла.
9.     Позначення і одиниці вимірювання коефіцієнта корисної дії.
10.                       Формула для визначення коефіцієнта корисної дії.
11.                       Формула зв’язку роботи і енергії.
12.                       Продовжіть «золоте правило» механіки: У скільки разів простий механізм дає виграш у силі, …
Мотивація навчальної діяльності.
Ми вже з вами розв’язували багато задач з фізики. Давайте згадаємо: які задачі є в фізиці
Кількісні, якісні і експериментальні.
Я знаю як ви не любите розв’язувати задачі, бо вважаєте їх складними і важкими. Насправді, це зовсім не так, головне, зрозуміти систему і вірити, що все получиться.
Учись старанно і охоче
Чим більше знань – тим більше вмінь.
Запам’ятай нема «не можу», а є «не хочу», й просто «лінь»
Отже, наше завдання сьогодні: навчитися розв’язувати задачі.
Об’явлення теми і мети уроку.
Розв’язування якісних задач
№ 23.1, 23.2  24.3  24.6   24. 21   25.1  25.3
23.1. Перший раз хлопчик піднявся на свій поверх сходами, а другий ліфтом. Чи одинакові роботи при цьому було виконано? Чи однаковою є потужність хлопчика і ліфта?
Відповідь Роботи одинакові, а потужність ні, у ліфта більша
23.2. Першокласник і одинадцятикласник наввипередки піднімаються сходами на другий поверх школи і  фінішують одночасно. Чи однакову роботу виконали учні? Чи однакову потужність розвивали?
Відповідь: Одинадцятикласник виконав більшу роботу і розвинув більшу потужність.
24.3. Хлопчик підняв портфель з підлоги на полицю стелажа. При цьому була виконана робота 40 Дж. ЯК змінилася потенціальна енергія портфеля? На скільки
Відповідь: збільшилась, на 40 Дж.
24.6. Автомобіль розганяється на горизонтальній ділянці дороги. Чи виконується при цьому механічна робота? Як змінюється енергія автомобіля?
 Виконується. Енергія збільшується.
24.21. З льодяної гірки з’їжджає хлопчик. Санчата виїжджають на тротуар, який посипано піском, і зупиняються. Які перетворення енергії при цьому відбуваються?
Відповідь: Потенціальна в кінетичну, а потім  за рахунок кінетичної енергії санчата виконують роботу при русі по асфальту.
25.1. за допомогою важеля отримали виграш у силі в 4 рази. У чому програли?
Відповідь: У відстані у 4 рази.
25.3.
Як відомо рухомий блок дає виграш у силі у 2 рази. А чи буде він давати виграш у роботі?
 Відповідь: Ні.
Класифікація задач (Таблиці)
Самостійне розв’язування  простих задач.
№ 22.6; № 23.4; 24.10 перевірка і аналіз задач за типом
(розв’язки на слайді)

22.6
Дано:             А= F l
F=5000 Н      А=5000 Н٠150 м=450000 Дж=450 кД
l=150 м               Відповідь: 450 кДж
A-?

23.4.
Дано:       
t=4год         14400 с
A=1440МДж=1440106
N-?
Відповідь 100 кВт.

24.10
Дано:        W=mgh, звідси
h=1,5 м
W=900 Дж
m-?
                     Відповідь: 6 кг.
Розв’язання задачі біля дошки:  № 24.23; 24.27



24.23
Дано:
m=1,5т=103кг          A= Fl, де A=W= маємо=Fl,                   
l=200м
v=72км/год=20м/с  звідси    
F-?
                  [F]=
Відповідь: 1,5 кН.

24.27
Дано:  1 стан: Wп1 ;     Wп1=mgh;
    h=40м    2 стан: Wп2+Wк2Wп=Wк=mgh1
Wп= Wк    за законом збереження енергії:
h1-?           Wп2+ Wк2= Wп1   2mgh1=mgh   2 h1=h;
                звідси  h1=
Відповідь:20м    
Рефлексія
Що взнали?
Чому навчилися?
Що відчували?
Чи досягли успіху?

Задача; Коник стрибунець стрибає вертикально вгору відриваючись від землі з швидкістю 5 м/с. якої максимальної висоти досягне коник стрибунець?
(Відповідь:2,5м)
Підсумки уроку. Оцінювання.

Домашне завдання: повторити §26-32. розв’язати завдання1-12 на сторінці 164.

Складні

Ø     На закон збереження енергії

Ø     На  зв’язок роботи і енергії


Ø     На розрахунок величин з урахуванням коефіцієнта корисної дії
Организационная диаграмма

четвер, 19 травня 2016 р.

Які зміни я хотіла бачити в програмі з фізики

Які зміни я б хотіла бачити в програмі з фізики.

На мою думку, у 7 класі не потрібно розглядати коливальний рух, бо

пояснити залежність періоду коливань від довжини можна тільки на досліді,

а від прискорення вільного падіння взагалі ніяк. Я б перенесла коливальні

рухи і хвилі аж у 9 клас після теми «Електрика», щоб в цьому ж розділі

розглянути вже і електромагнітні коливання і хвилі.

В 9 класі замінити лабораторну роботу «Вивчення будови дозиметра і

проведення дозиметричних вимірювань» на «Моделювання радіоактивного

розпаду». Дозиметрів в школі немає, а теорію імовірності в 9 класі з

математики вчать.

Бажано додати годин до теми «Електричне поле», щоб ввести поняття

напруженості. А також ввести задачі на закон Кулона, коли діють дві сили,

напрямлені вздовж однієї прямої.

У 8 класі вивчити теплові явища і електрику, а в 9 класі магнітне поле,

коливання і хвилі, оптику та фізику атома і ядра. Бо учні з математики

знають корені, синуси і косинуси.

У 10 і 11 класах по 3 години фізики, хіба що буде 12 річна освіта – то по дві,

але в сумі всього на фізику 6 годин, для будь-якого профілю. А, взагалі,

профільні напрямки для сільської школи - це повний абсурд. Профілі мають

бути у базових школах, або, як колись було, виробниче навчання.

Знову ж таки, розумніше коливання і хвилі вчити після вивчення учнями

похідної з математики.

Смоляк М.П.

вівторок, 3 травня 2016 р.

Трошки про себе

Я собі звичайна жінка,
Миловидна українка.
Професію учителя обрала,
Ніколи не пожалкувала.

Веселу маю вдачу,
Люблю рішать задачі.
Не легке сільське життя,
І щоб все в нім до пуття.

Просинаюся рано-вранці:
Кухня,свині і город,
Все догляну я старанно
Й не спізнюся на урок.

Маю милих три дочки,
Це – моя надія,
Розумнички, помічниці,
Аж душа радіє.

На роботу як на свято
Кожен день іду,
Бо понад усе на світі
Я її люблю.

Діти радо зустрічають
Вчительку свою.
Віднайти в житті дорогу
Їм допоможу

Колеги поважають в школі
Їм чим зможу поможу.
Гарно коли все довкола
І веселе і в цвіту.


Коли кінчається весна
Люблю я цю пору,
Бо це учительські жнива, якими я живу.

Надія в серці не помре
Я вірю в доброту.
Красу,що переповнює мене

Я дітям віддаю.

Квк з цивільної оборони

КВК з цивільної оборони
Конкурс 1
Вихід команди, назва, девіз.
Команда: „Смелые
Девиз:
Незастанет нас врасплох
 Ни одна из катастроф
команда: „ШМНС”
Девіз:
Треба вчити цивільну оборону,
Щоб вчасно прийти на допомогу.
Щоб з нами нічого не могло статись,
Сьогодні треба позмагатись.
Конкурс 2
Розминка
  1. Які засоби пожарогасіння вам відомі?
Вогнегасники(шумовий ОП-5, вуглекислотний ОУ-2), внутрішній пожарний кран, відра, пісок, земля
  1. Що таке СДОР?
Сильнодіючі отруйні речовини.
  1. Які засоби  масового укриття знаєте?
Сховища, проти радіоактивні укриття, укриття найпростішого типу.
  1. Що таке дезактивація?
Дезактивація — видалення радіоактивних речовин з різноманітних об'єктів чи поверхонь.
  1. Що таке хімічна демеркуризація?
    Демеркуризація — комплекс заходів з механічного збирання та хімічної нейтралізації ртуті.
  1.  Правила поведінки  при евакуації?
Організованість і дисциплінованість своєчасне і неухильне виконання всіх вимог і вказівок адміністрації
7.  Які засоби індивідуального захисту знаєте?
Засоби захисту органів дихання: протигази (загальновійськові,ГП-5,ГП-7, ПДФ-2Ш), респіратор Р-2, простіші засоби захисту до яких можна віднести ватно-марлеву пов’язку; засоби захисту шкіри.
  1. Що таке МНС?
Міністерство надзвичайних ситуацій.
  1. Які прилади вимірювання радіоактивного забруднення знаєте?
Рентгенометр - вимірює потужність дози, індивідуальний дозиметр – контролює ступінь радіоактивного опромінення, поглиненого людиною.
  1. Назвіть можливі стихійні лиха?
Землетруси, повінь, селеві потоки, зсуви, снігові заноси, лісові пожари.
( Команда команді задає по 5 запитань щодо цивільної оборони.  Правильно задане запитання і відповідь до нього оцінюється по одному балу)
Конкурс 3
Засоби індивідуального захисту
( у кожного учасника команди засіб індивідуального захисту – протигаз, ватно марлева повязка. За командою ведучого: „ Увага! ми входимо в зону хімічного забруднення! Надіти засоби індивідуального захисту!” Всі учасники надівають ЗІЗ. Перемагає та команда, яка швидше справилася з завданням.)
Конкурс 4
Перша медична допомога
(кожна команда отримує два завдання: одне теоретичне, друге практичне, які вони витягують на карточках .
Теоретичні:
  1. Перша допомога при опіках.
  2. Перша допомога при кровотечах.
Практичні:
  1. Накласти повязку на колінний суглоб.
  2. Накласти повязку на ліктьовий суглоб.
Конкурс 5
Бій капітанів
Скласти чайнворд: з якомога більшої кількості слів. Початок кожного наступного слова має бути кінцем попереднього і всі слова мають мати відношення до ЦО.
Протигаз, землетрус, сигнал, ливень, населення, яд, дезактивація, яма, маяк, карантин ...
Землетрус, снігові заноси, селеві потоки, катастрофа, аварія, яр, радіометр, респіратор, рентгенометр, розчин ...
Конкурс 6
Домашнє завдання: Описати техногенну ситуацію нашого району.

Додаток.
Магдалинівський район
Районний центр - смт. Магдалинівка.
Загальна площа району - 1600,1 кв. км.
Населення району - 36,196 тис. чол., у тому числі: міське населення – 6,586чол.,   сільське   -   28,916   тис.   чол.   Щільність   населення 0,023 чол./км2.
У склад району входять 1 селище міського типу та 37 сіл
Природні загрози. Серед природних загроз небезпеку для населення і території району створюють:
  • процеси підтоплення території населених пунктів ґрунтовими водами;
  • загроза підтоплення повеневими (річковими) водами;
  • загроза підтоплення паводковими (талими, дощовими) водами.
В районі підтоплено  ґрунтовими  водами  36 населених пунктів  на площі 1940 га, на якій знаходиться 4557 житлових будинків з І 9,779 тис. чол.
Найбільше тяжке становище складається в с. Дубравка,  Оленівка, Краснопілля, Котовка, Степанівка, Личково, Очеретувате, Приют, Йосипівка, Бузівка де ґрунтові води місцями підіймаються практично до поверхні землі. ;
По території району протікає 5 річок. У весняний паводконебезпечний період підтоплення населених пунктів річковими водами не спостерігається,
Внаслідок  інтенсивного  сніготанення,  значних дощових опадів  на понижених  територіях 9 населених пунктів утворюються зони підтоплення поверхневим стоком. В зону підтоплення попадає 617 садиб.
Техногенні загрози. Серед техногенних загроз найбільшу небезпеку для території і населення району становлять:
-         гідродинамічна небезпека;
-           хімічна небезпека;
-  пожежо-вибухонебезпека;
На території району знаходяться 69 ставків. При руйнуванні дамб 2 ставків існує загроза підтоплення населених пунктів Очеретувате, Олександрівка з 35 житловими будинками де мешкає 0,075 тис. чол. та 60 садибами.
На території району розташований 1 хімічно-небезпечний об'єкт КП „Магдалинівський маслозавод», III ступеню хімічної небезпеки. Загальна небезпечних речовин складає 1,0 тон аміаку, в зоні можливого ураження  проживає 0,201 тис. чол.
В районі знаходяться 8 складів з непридатними, забороненими до використання агрохімікатами, що потребують утилізації (знешкодження, знищення)
Всі 8 складів не відповідають санітарним нормам. Загальна кількість ї складає 21.63 тон (група «А» - 4.63 тон, група «Б» -17.0 тон).
 На території району становлять небезпеку 9 вибухо-пожежнонебезпечних об'єктів. Загальна кількість небезпечних речовин складає понад 3 млн. тон, в зону можливого ураження може потрапити 0,125 тис. чол.
Найбільш небезпечний з них є Бузівський елеватор ТОВ „АЯКС”.
В районі знаходиться 4 об'єкти підвищеної небезпеки. Загальна кількість небезпечних речовин складає 6958,459 тон, в зону можливого ураження може потрапити 0,36 тис. чол.
Найбільш небезпечний з них є Пролетарське виробниче управління підземного зберігання газу.
В районі знаходиться 12 потенційно-небезпечних зареєстрованих в Державному реєстрі ПНО. Загальна кількість н речовин складає понад 3 млн. тон, в зону можливого ураження  може  потрапити 0,392 тис. чол.

Найбільш небезпечними з них є Газонаповнювальний пункт  Магдалинівського УЕГГ та Пролетарське виробниче управління підземного зберігання газу.

Золоті правила уроку

     

золоті правила уроку


1. Знання добуваються основним чином тільки на уроці (домашнє завдання – лише закріплення знань).
2.     Не можна залишати нічого недозрозумілого, недовченого і недопрацьованого на уроці.
3.     Не втрачайте на уроці жодної хвилини, позаяк втрачені хвилини ведуть до втрати годин, днів, тижнів.
4.     Кожен урок повинен не лише давати нові знання, але й виховувати впевненість, формувати правильні погляди на оточуючий світ.
5.     До початку уроку приготувати все необхідне для роботи на уроці.
6.     Уважно прослухайте названу вчителем тему уроку і поставлену ним мету. Запишіть у зошит і слідкуйте протягом цілого уроку за тим, як  здійснюється поставлена мета.
7.     Уважно слухайте, про себе оцінюйте (рецензуйте) відповідь товариша.
8.     Якщо вчитель викликав вас, спочатку обдумайте відповідь. Відповідайте голосно, чітко, впевнено. У кінці відповіді робіть висновок.
9.     При викладенні вчителем матеріалу уважно слухайте, обдумуйте і  запам’ятовуйте, коротко записуйте тези в зошит.
10.     Точно запишіть все, що задано. Ви повинні знати, де знайти потрібний матеріал і ясно уяснити, якими прийомами і в якій послідовності буде виконано завдання вдома.
11.     У кінці уроку треба чітко усвідомити, що ви дізналися на цьому уроці, чим збагатилися ваші знання


неділя, 1 травня 2016 р.

контрольна робота з екології

                                     Контрольна робота з екології

1 варіант
Початковий рівень
  1. Об’єктом вивчення екології є:
а). еволюція уявлень про роль і місце природи в житті суспільства;
б). техносфера;
в). екосистеми всіх рівнів;
г). біосфера Землі.

  1. Економіка природокористування це –
а) явище;
б) наука;
в) система заходів спрямовані на збереження природи.
г) галузь екології.

  1. Розташувати в хрондлдгічному порядку розвиток геосфери Землі: атмосфера, соціосфера, еконосфера, гідросфера, техносфера, літосфера, культуро сфера, біосфера.

Середній рівень
1.Техногенез – це …
2.Обєктом природокористування є …
 3. В чому полягає сутність закону внутрішньої динамічної рівноваги.

Достатній рівень
  1. Опишіть предмет і завдання економіки природокористування.
  2. Пояснити значення терміну: технофільність.
  3. Відходи та їх види.

Високий рівень
  1. Учому полягає відмінність між галузевою і територіальною структурою промисловості.
  2. які негативні екологічні процеси пов’язані з видуботком корисних копалин.
  3. Обгрунтуйте твердження про те, що мінерально сировинні ресурси в Україні використовуються не раціонально.












                                          
 2 Варіант


Початковий рівень
1.Предметом дослідження екології є :
а) біосфера;
б) взаємозв’язки між живою і неживою природою;
в) техно генез;
г) прогноз і моделювання зміни природніх ресурсів.

2.Національна і глобальна екополітика - це
а) явище;
б) наука;
в) система заходів спрямовані на збереження природи.
г) галузь екології.

3.Запишіть етапи розвитку техногенезу в хронологічному порядку.
Біоенергетика, використання вогню, хімічна теплоенергетика, ядерна теплоенергетика, механічна енергетика, мускульна енергетика.

Середній рівень
1.Техносфера-це

2.Предметом природокористування є?

3.Розкрити особливості закону оптимальності природних систем.

Достатній рівень
1. В чому полягає сутність основних екологічних принципів?

2.Пояснити значення терміну: екосфера.

3.Пояснити причини та наслідки екологічної кризи.

Високий рівень
1.Чим відрізняється категорія «сировина» від категорії «природні ресурси» ?                                      

2.Чому проблема відходів має характер екологічної загрози ?

3.Наведіть приклади техногенних аварій і стихійних явищ нашої держави. 








Відповідь
1 варіант
Початковий рівень
1. в) екосистеми всіх рівнів.
2. б). наука; г). галузь екології
3. літосфера, атмосфера, гідросфера, біосфера, соціосфера, еконосфера, культуро сфера, техносфера.
Середній рівень
1. Техногенез – це сукупність геохімічних і геофізичних процесів пов’язаних з діяльністю людини, що істотно змінювали і продовжують змінювати геохімічну ситуацію в біосфері.
2. Об’єктом природокористування як науки є комплекс взаємовідносин між природними ресурсами, природними умовами життя суспільства і його соціально економічним розвитком.
3. Закон внутрішньої динамічної рівноваги зводиться до трактування динамічної рівноваги, як взаємопов’язаної єдності системотворчих проектів і системи в цілому, коли незначні коливання одного з параметрів її функціонування спричиняє функціонально структурні кількісні і якісні зміни.
Достатній рівень
1. Економіка природокористування – це міждисциплінарна наука, один з основних узагальнювальних розділів екології. За підходами до досліджуваного об’єкта економіка природокористування розглядає декілька блоків питань: оцінку природних ресурсів і економічні важелі регулювання ефективного ресурсокористування; оцінку втрат, зумовлених негативними наслідками господарської діяльності на навколишнє природне середовище, створення економічних механізмів регулювання природокористування; управління природокористуванням і визначення раціональних пропорцій у співвідношенні економічних, правових, управлінських та інших методів природокористування. Предметом економіки природокористування є дослідження механізму відносин суспільства і природи щодо використання природних ресурсів у виробничо-господарській діяльності та охорони навколишнього середовища.. До основних завдань економіки природокористування необхідно віднести такі: вивчення економічних закономірностей використання суспільством природних ресурсів з метою задоволення своїх потреб; розробка методів оцінки природних ресурсів з метою їх ефективного використання; створення економічних механізмів управління раціональним використанням природних ресурсів і охорони навколишнього середовища;
оцінка збитків, заподіяних природі та населенню в результаті непродуманої господарської діяльності; розробка методів розрахунку економічної ефективності капітальних вкладень у раціональне використання природних ресурсів і охорону природи; розробка підходів до регулювання і управління природокористуванням у господарському механізмі; обґрунтування економічних аспектів регіональної та національної екологічної політики.
2. Технофільність – це міра використання елемента щодо його вмісту в літосфері.
3. Відходи – це непридатні для виробництва даної продукції види сировини, її невикористані залишки або виниклі в ході технологічних процесів речовини (тверді, рідкі, газоподібні) й енергія, що не піддані утилізації в даному виробництві. Відходи поділяють на побутові, промислові виробничого споживання, а також небезпечні (токсичні) і радіоактивні. Всі промислові відходи поділяють на тверді, рідкі, газоподібні, каналізаційні. До твердих відносять відходи металу, дерева, пластмас, пилу мінерального й органічного походження, промислового сміття тощо. До рідких відходів належать осади стічних вод після їх обробки, шлами пилу мінерального й органічного походження в системах мокрої очистки газів тощо. Газоподібні відходи – це викиди підприємств, які поступають через димові труби в атмосферу. Основними забруднювачами повітря є оксиди нітрогену, сульфуру, карбону, вуглеводні, озон. Каналізаційні відходи – це шлам, який утворюється в процесі очистки стічних вод на станціях водоочищення. Він збагачений органічними речовинами та біогенними елементами. Джерелами радіоактивних відходів є підприємства та лабораторії ядерного циклу. Класифікація відходів щодо безпечності.  Надзвичайно небезпечні речовини
(I клас небезпеки) Акролеін – Бенз(а)пірен – Берилій – Диетилмеркурій –Ліндан – Пентахлордифеніл – Меркурій — Тетраетилплюмбум – Трихлордифеніл – Етилмеркурхлорид – Талій – Полоній –
Протактиній — Оксид плюмбуму – Розчинні солі плюмбуму. Високо небезпечні речовини (II клас небезпеки) Атразин – Бор – Бромдихлорметан — Бромоформ –Гексахлорбензол – Гептахлор – ДДТ – Дибромхлорметан – Кадмій – Кобальт – Літій – Молібден – Арсен – Натрій – Нітрити – Плюмбум – Селен – Сірководень – Силікати – Стронцій – Стибій – Формальдегід – Фіпроніл (Інсектицид Регент) – Хлороформ – Цианіди – Хлор Помірно небезпечні речовини (III клас небезпеки) Алюміній – Барій – Ферум – Манган – Купрум – Нікол – Нітрати – Озон – Аргентум – Фосфати – Хром – Цинк –
Етиловий спирт Мало небезпечні речовини (IV клас небезпеки) Симазин – Сульфати – Хлори.

 Високий рівень
1. Галузева структура відображає процеси суспільного поділу праці, що вказують на функціональні відмінності між окремими галузями або групами галузей. Водночас територіальна структура відображає просторові особливості організації промислового виробництва.
2. З видобутком корисних копалин пов’язана низка негативних процесів – просідання земної поверхні, забруднення повітря, ґрунтів, поверхневих і підземних вод териконами, шламовідстійниками.
3. У структурі виробництва електроенергії України виділяється теплова 50 % виробництва електроенергії) і атомна (45 %) енергетика. Виробництво електроенергії на ТЕС супроводжується спалюванням значних об’ємів вугілля низької якості з великою кількістю супутніх компонентів. Тому в результаті діяльності ТЕС повітря забруднюється газовими, аерозольними, тепловими викидами, радіоактивними елементами. У структурі газових викидів переважають оксиди нітрогену,
сульфуру, пил. Спалювання вугілля, у якому містяться домішки природних радіоактивних елементів, спричиняє радіаційне забруднення навколишнього середовища. Спалювання вугілля є причиною утворення твердих відходів у вигляді золи і шлаків, під якими опиняються великі площі земель, що призводить до забруднення підземних і поверхневих вод шкідливими речовинами. Підігріта вода, що використовується для охолодження технологічних агрегатів, скидається у ставки-охолоджувачі або річки і слугує чинником теплового забруднення водойм. Функціонування АЕС є екологічно небезпечним, оскільки ядерний енергетичний цикл передбачає видобуток ура- нової руди, її збагачення, використання палива у ядерних реакторах, хімічну регенерацію відпрацьованого палива й поховання радіоактивних відходів. Як показала аварія на ЧАЕС (мал. 35), розміщення атомних електростанцій в Україні є екологічно невиправданим, оскільки три з п’яти атомних електростанцій розташовані у верхів’ї басейнів річок Дніпра і Південного Бугу, воду яких споживає близько 70 % населення України. А можна використовувати екологічно чисті (альтернативні) види електроенергетики, які в Україні використовуються мало і не розробляються новітні технології на їх використання.


2 варіант
Початковий рівень
1.      б). взаємозв’язок між живою і не живою природою.
2.      б). наука; г). галузь екології.
3.      використання вогню; мускульна енергетика; механічна енергетика; хімічна теплоенергетика; ядерна теплоенергетика; біоенергетика.

Середній рівень
  1. Техносфера – це частина ноосфери транспортована під впливом техногенної діяльності людини.
  2. Предметом природокористування можна вважити оптимізацію відносин між природними ресурсами і соціальним економічним розвитком та прагнення до збереження та відновлення середовища життя.
  3. Для кожної геосистеми потрібно розробити критерії та приорітети оптимізації, яка виражається в ранжуванні видів функцій за порядком значущості для регіону. Оптимізація геосистеми – це переведення її у стани, в яких вона здатна максимально ефективно виконувати задані функції, не зазнаючи при цьому небажаних змін.

Достатній рівень
1. Перший принцип був установлений у 1918 році А. Тінеманном. Згідно з ним, чисельність і багатство видів біоценозу безпосередньо залежить відрізноманітності умов середовища його існування (біотопу).
Другий принцип, сформульований також у 1918 році А. Тінеманном, застерігає про недопустимість істотного відхилення умов середовища існування організмів від норм і властивих цим організмам оптимумів, оскільки такі відхилення призводять до збіднення і деградації біоценозу.
Третій основний екологічний принцип у 1952 році сформулював Г. Франц: поступова зміна умов біотопу зумовлює тривале і стабільне функціонування біоценозу.
Четвертий принцип сформулював Й. Іллієс у 1988 році. Близькоспоріднені види зазвичай не зустрічаються в одному і тому ж місці і в один і той же час, тобто не займають однакових екологічних ніш всередині біотопу. Тому багаті на види роди зазвичай представлені в біоценозах
тільки одним видом.
2. Екосфера – це сукупність техносфери і біосфери – сукупність усього живого на землі разом з ресурсами і його оточенням.
3.  Під екологічною кризою розуміють загострення взаємин між суспільством і природнім середовищем, які є результатом невідповідності розвитку продуктивних сил природно ресурсному потенціалу території. Для кризових явищ  характерна можливість відновлення природного  середовища.
Наслідки екологічної кризи:
1).порушення теплового балансу;
2). Зміна ланок коло обігу речовини і енергії;
3). Забруднення навколишнього середовища;
4). Деградація компонентів природи;
5). Формування антропогенних модифікацій ландшафтів.

Високий рівень
  1. Сировина є складовою частиною природних ресурсів.
  2. Відходи – це непридатні для виробництва даної продукції види сировини, її невикористані залишки або виниклі в ході технологічних процесів речовини (тверді, рідкі, газоподібні) й енергія, що не піддані утилізації в даному виробництві В Україні надзвичайно гостро постає проблема відходів у промислових регіонах Донбасу і Придніпров’я. У районі Донбасу, де сконцентровані найрізноманітніші промислові підприємства, відбувається нашарування відходів, що призводить до деградації регіональних екосистем. Десятки тисяч гектарів земель є місцями складування твердих промислових відходів. Сотні мільйонів метрів кубічних брудних стоків щорічно скидається в річкові мережі. Загальна кількість викидів тільки підприємств енергетики становить близько 2,5 млн т на рік. У викидах цементних заводів концентрація пилу у 5–10 разів більша за гранично допустимі
концентрації На території Росії розміщено близько 70 % загального обсягу токсичних промислових відходів колишнього СРСР. Тільки враховані місця захоронення відходів охоплюють площу понад 14 тис. га. Яещо їх не утилізувати то земля скоро може перетворитися на суцільне звалище.

  1. 1).Затоплення через розливи річок, що несуть свої води з Карпатських гір, 2).підтоплення житлових будинків і сільськогосподарських угідь, внаслідок порушень гідромеліорації, 3) просідання земної поверхні, зсуви та провали, через гіничовидобувальні роботи, 4) суттєве формування геодинамічних аномалій

Контрольна робота з фізики 8 клас з теми "електричний струм" частина 2

  Електричний струм №2 Варіант 1 1.      Носіями струму в газах є … А. позитивніі негативні йони;   Б. позитивні і негативні йони і ...